Perşembe
Temmuz, 18
Ana SayfaHaberlerCumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyeleri Atandı

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyeleri Atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarına yapılan atamalar Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi dördüncü kısım 21’inci maddesinde tanımlanmaktadır.

Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulunda şu isimler yer aldı:
Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu
Prof. Dr. Necdet Ünüvar
Dr. Sema Ramazanoğlu
Prof. Dr. Serkan Topaloğlu
Dr. Ümmü Gülşen Öztürk
Dr. Zülfiye Füsun Kümet
Prof. Dr. Zümrüt Begüm Ögel.

Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU
Türk Kimyager, Akademisyen ve Biyoteknoloji ve Mikrobiyoloji Uzmanı, Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı
Kimya eğitimi aldıktan sonra 1982’de Avusturya Graz Teknik Üniversitesi’nde kimya dalında doktorasını yaptı. Daha sonra aynı üniversitede biyoteknoloji-mikrobiyoloji kürsüsünde asistan oldu. 1985-1986 yıllarında Çukurova Üniversitesi’nde çalışıp 1987 yılında doçent, 1994 yılında profesör oldu.

Sağlık Politikaları Kurul Üyeleri

Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR
Türk Akademisyen, Bürokrat Ve Siyasetçi
1984 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Tıp Doktoru unvanı aldı. 1996 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında Doçent, 1998 yılından itibaren Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı oldu. 2001 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında Profesör olan Ünüvar, geçmiş 23, 24, 25, 26. Dönem milletvekilliği yaptı.

Sağlık Politikaları Kurul Üyeleri

Dr. Sema RAMAZANOĞLU
Türk Doktor, Siyasetçi ve Eski T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı
4 Kasım 2015 ile 24 Mayıs 2016 tarihleri arasında 64. Türkiye Hükümeti’nde T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev aldı. Meclise ilk defa Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri’nde Denizli milletvekili olarak girdi. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mezun oluşunun ardından çeşitli sağlık kuruluşlarında doktorluk yaptı. İsviçre Bern Üniversitesi Hastanesi ve Kadın Doğum Hastanesinde radyoloji ihtisasını tamamladı. Türkiye’ye döndükten sonra radyolog uzman doktor olarak çeşitli hastanelerde görev yapmaya devam etti. Zeynep Kâmil ve Numune ve Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde çalıştı. 1998 yılında kendi kliniğini açan Ramazanoğlu, AK Parti’nin kurucularından olup 2 dönem Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Danışmanı olarak görev yaptı. İslam Kalkınma Bankası Akil Kadınlar Danışma Kurulunun Kurucusu ve aktif üyesi oldu.

Sağlık Politikaları Kurul Üyeleri

Prof. Dr. Serkan TOPALOĞLU
Cumhurbaşkanlığı Sağlık Müdürü
1973 yılında doğdu. İlk, Orta ve Lise tahsilini Ankara’da tamamladı. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. 1996 yılında Tıp Fakültesini bitirdi ve aynı yıl Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği Asistanlığını kazandı. 2001 yılında Kardiyoloji Uzmanı unvanını aldı. Yine, aynı Hastanede Başasistanlık sınavını kazandı ve 2007 yılına kadar Başasistan olarak görev yaptı. 2007 yılında Doçentlik sınavını kazanarak Doçent unvanını aldı. 2008 yılında Ankara Yüksek İhtisas EAH’de Kardiyoloji Klinik Şef Yardımcısı oldu. Aynı hastanede dünyada sayılı tedavi merkezlerinden olan Elekrtrofizyoloji, kalp ritim bozuklukları konusunda ekip arkadaşı Prof. Dr. Dursun Aras’la birlikte başkanlığını yürütmekte ve hizmet vermektedir. 2012 yılında Profesör Unvanını aldı. Topaloğlu 2007 yılından bu yana Sn. Cumhurbaşkanı’nın yakın doktorluğunu yapmaktadır. Şu an diğer görevlerinin yanında Cumhurbaşkanlığı Sağlık Müdürlüğü görevini de yürütmektedir.

Dr. Ümmü Gülşen ÖZTÜRK
Diyetisyen
Diyetisyen Dr. Ümmü Gülşen Öztürk, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesidir ve Kültür Aile ve Toplum Derneği Başkanı AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesidir.

Sağlık Politikaları Kurul Üyeleri

Dt. Zülfiye Füsun KÜMET
Diş Hekimi
İlk ve Orta öğrenimini Tekirdağ ve Malatya’ da tamamladıktan sonra İzmir Kız Lisesi’ni bitirdi. Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezundur. Bakırköy ve Ataköy’ de Serbest Diş Hekimliği yaptı. Diş Hekimleri Odası Bölge Temsilciliği dahil olmak üzere birçok sivil Toplum Kuruluşunda görevlerde bulundu. 2008 yılından itibaren Ak Parti Kadın Kolları MKYK’ da görevine devam etmektedir.

Sağlık Politikaları Kurul Üyeleri

Prof. Dr. Zümrüt Begüm Ögel
Gıda Mühendisi
ODTÜ Gıda Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra Master ve Doktorasını sırası ile ODTÜ ve Leeds Üniversitelerinde gerçekleştirdi ve Oxford Üniversitesi’nde davetli araştırmacı olarak görev aldı. 1994’de ODTÜ’de Gıda Mühendisliği Bölümünde yardımcı doçent,1998 yılında doçent, 2003’de ise profesör oldu. Ardından 2005-2009 yılları arasında ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı, 6 yıl ODTÜ Mühendislik Fakültesi Eğitim Komisyonu üyesi ve 2 yıl Fakülte Kurulu üyesi, 2005-2009 arasında TÜBİTAK-Tarım Orman Veterinerlik (TOVAG) Danışma Kurulu üyesi oldu. 2009 -2010 arasında ziyaretçi akademisyen olarak Akdeniz Üniversitesinde tam-zamanlı öğretim üyesi olarak görev aldı. 2010 yılında ODTÜ tam zamanlı öğretim üyeliğinden ayrıldı ve ODTÜ’de ve Yeditepe Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştı. Ögel, 2015 Yılı Mart ayından itibaren Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde Gıda Mühendisliği Kurucu Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Sağlık Politikaları Kurul Üyeleri