Dr. Reşat Bahat Katkı Paylarına İlişkin CNN Türk’e Açıklama Yaptı

0
35
OHSAD Genel Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat

OHSAD Genel Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat, 7 Şubat 2018 Çarşamba günü yayınlanan CNN Türk Ana Haber Bülteninde, özel hastanelerde verilen detaylı faturalarla ilgili bilgi verdi.

Özel hastanelerde sağlık hizmet bedeli adı altında faturaların yuvarlandığı, yükseltildiği ve SGK’nın belirlediği fiyatın üzerinde faturalandırma yapıldığı yönünde hastalardan şikayetler olduğunun ifade edildiği haberde böyle bir durumda hastanın hakkını aramasının mümkün olduğuna değinildi.

Hem artan sayıları hem de kaliteleri nedeni ile özel hastanelerin birçok kişinin tercihi haline geldiğinin belirtildiği haberde, SGK ile anlaşmalı özel bir hastaneye muayene için giden bir sigortalının 15 TL katkı payı ödediği belirtildi ve devlette ise muayene için alınan katkı payının 5 TL olduğu vurgulandı. Özel hastanelerin SGK’nın ödediği muayene ücretinin yüzde 200’ü kadar fark talep edebildiği ve bunun da faturaya hizmet farkı olarak yansıdığının ifade edildiği haberde hastalara ayrıntılı hizmet dökümünün de verilmediği kaydedildi.

Haberde özel hastanelerde fiyat farkı mağduru olmamak için hastaların fatura istemeleri gerektiği ve isterlerse bu rakamların SUT’taki rakamlara karşılık gelip gelmediğine ilişkin SGK’dan teyit alabilecekleri bilgisi paylaşıldı. Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan son değişiklik ile özel hastanelerin sözü edilen belgeyi sadece yatarak taburcu olan hastalara vereceği ve ayakta tedavilerde ise bu belgenin verilmesi zorunluluğunun kaldırıldığı söylendi.

OHSAD Genel Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat’ın açıklamalarına yer verilen haberde Bahat, “Hastanelerin iş yükü ile bu kadar belgeyi barındırmalarına imkan yok diyor. Biz özel hastaneler olarak hastalara yılda 100-110 milyon muayene ve yaklaşık 1,5 milyar farklı işlem yapıyoruz. 110-120 milyon belgenin bizim arşivlerimizde saklanması pratikte mümkün değil. Bu iş yükümüzü gereksiz yere artırıyordu. O nedenle bunun kalkmasını talep etmiştik. Zaten yaptığımız her şeyi SGK’ya fatura ettiğimiz için vatandaşın bir şüphesi varsa Sağlık Bakanlığına ya da SGK’ya bir dilekçe ile müracaat edildiğinde, tüm belgeler bizde zaten vardır ve vermek zorundayız” şeklinde konuştu.