Salı
Haziran, 18
Ana SayfaHaberlerDünya - TSB Başkanı Atilla Benli 2020 Yılını Değerlendirdi - 17 Şubat...

Dünya – TSB Başkanı Atilla Benli 2020 Yılını Değerlendirdi – 17 Şubat 2021

TSB BAŞKANI ATILLA BENLİ 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ:

Sigorta sektörü rüşdünü ispatladı

Sigorta sektörünün 2020 yılında deprem, sel, salgın gibi olağanüstü durumlarla karşı karşıya kaldığını belirten Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, sektörün tüm zorluklara rağmen hızlı kararlar verip sigortalının yanında yer alarak rüşdünü ispat ettiğini söyledi.

Sigorta sektörü, pek çok zorluğun bir arada yaşandığı 2020’de de başarılı sonuçlar elde etti. Deprem, sel ve dolu felaketleri gibi doğal afetlerin yanı sıra koronavirüs pandemisinin birlikte yaşandığı geçen yıl, sektör oyuncuları örnek uygulamalara imza atarak hem sigorta farkındalığının artmasına katkı sağladı, hem de aldıkları hızlı aksiyonlarla büyümeyi de sürdürdü.

Sigorta sektörü açısından 2020 yılını değerlendiren Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, geçen yıl sigortalı olmanın öneminin anlaşıldığını belirterek, “Salgın gibi hiç beklemediğimiz risklerin bir anda tüm dünyayı nasıl da büyük ölçüde etkileyebileceğini gördük. Sektör oyuncularının salgının ilk gününden itibaren pek çok adım atarak, sigortalıların yanında olduklarını gösterdi. Teminat kapsamı dışında olmasına rağmen salgından kaynaklanan tedavi giderlerinin özel sağlık sigortası kapsamında karşılanması için harekete geçtik. Birliğimizin yayımladığı tavsiye kararlarıyla poliçelere ek süre sağladık, ödeme kolaylıkları getirdik. Yaşanan depremler ile yazın meydana gelen sel ve dolu felaketlerinde hızla hareket ederek hasar tespit çalışmalarını ve ödemelerini başlattık. 24 Ocak’ta Elazığ, Malatya ile 30 Ekim’de İzmir’de yaşanan depremlere ilişkin olarak 717 milyon TL, salgına ilişkin olarak ise 425 milyon TL’si hayat, 137 milyon TL’si sağlık branşlarında olmak üzere toplam 1 milyar 279 milyon TL tazminat üstlendik: alınan aksiyonlar ve tavsiye kararları ile prim tarafında sağlanan desteğin toplamı ise 400 milyon TL oldu. Nihayetinde, sektör olarak tüm bu felaketlerde vatandaşlarımıza 1 milyar 679 milyon TL destek sağladık” dedi.

Benli, “Sigortanın, deprem, sel, salgın gibi olağanüstü durumlar için var olduğunu anlatabilmek için tüm gücümüzle sigortalılarımızın yanında olmanın ve üzerimize düşeni yapmanın gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

82,6 milyar TL prim üretimi

Sigortalıların mağduriyetlerini gidermek için tazminat ödemelerini hızlı şekilde yaptıklarını kaydeden Başkan Benli, “Sigorta sektörü olarak önceliğimiz sigortalıların memnuniyetini sağlamak ve hayatlarını kolaylaştırmak olurken, vatandaşlarımızın sigortaya teveccühünün arttığını görmek ise bizleri çok sevindirdi. Bunun sonucunda sektörümüzün prim üretimi 2020 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 19,3 artış göstererek toplamda 82,6 milyar TL’ye yükseldi. Toplam içerisinde hayat dışı sigortacılığın prim üretimi yüzde 17,7 artışla 68,1 milyar TL, hayat sigortacılığının prim üretimi ise yüzde 27 artışla 14,4 milyar TL oldu. Başarı hikayesi yazmaya devam eden özel emeklilik tarafında da. emeklilik yatırım fonlarının büyümesi hız kesmeden sürdü. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 31 Ocak 2021 tarihli verilerine göre, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve otomatik katılımdaki toplam katılımcı sayısı 12,6 milyonu aşarken, devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğü yaklaşık 170 milyar TL’ye ulaştı. Bununla da kalmadı, vatandaşlarımız nezdinde sigorta farkındalığının artması yatırımcıların da ilgisini sektörümüz üzerine çekti. Sektörümüz şirketlerinin verdikleri güven sayesinde, BIST Sigortacılık Endeksi 2020 yılında yüzde 72’lik bir performans ile BIST endeksleri arasında en iyi performansı gösteren endeksler arasında yer aldı” açıklamasında bulundu.