Çarşamba
Mayıs, 22
Ana SayfaHaberlerBasında OHSADEn ‘Sağlık’lı Görüşme

En ‘Sağlık’lı Görüşme

Fahrettin Koca, sektörün sorunlarını bakan olarak dinleyecek
Medipol Hastanelerinin kurucusu Fahrettin Koca artık Sağlık Bakanı. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneğinin de başkan yardımcısı olan Koca’nın ilk ziyaretçileri olacak meslektaşları kendisine yakından bildiği sorunları dosya olarak sunacak. Dernek Başkanı Reşat Bahat, “Başkanlıktan affımı isteyeceğim. En yakın arkadaşımı eleştirmek etik olmaz” diyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yeni kabinesinde iş dünyasının tam içinden gelen bakanlardan biri de Prof. Dr. Fahrettin Koca oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sağlık Bakanlığı’na atadığı Koca, bildiğiniz gibi Medipol Hastaneleri’nin kurucularından. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu bir çocuk doktoru. Kuruluşu 1990’lara dayanan Medipol, 2009’dan sonra ise hızla büyüyen bir özel hastane zinciri. Koca, bir özel hastane sahibi olarak AK Parti hükümetlerinin en iddialı oldu ancak 15 yıldır birkaç kez değiştirmek zorunda kaldığı sağlık sisteminin en yakın takipçilerinden. Türkiye’nin en büyük hastane zinciri sahiplerini biraraya getiren Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneğinin (OHSAD) de başkan yardımcısı olan Fahrettin Koca, Ankara bürokrasisinde sektörün sorunlarını da sık sık gündeme getiren isimlerden.

Başkanlığı Bırakacak
Koca’nın bakanlığı sektörde nasıl karşılandı, beklentiler nasıl? Bu soruları OHSAD’ın Başkanı Dr. Reşat Bahat’a sordum. Kendi içlerinden birinin bakan olmasını nasıl karşıladıklarını anlattı. Bahat, “İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden beri en yakın arkadaşlarımdan biri bakan oldu, Önümüzdeki hafta Medikalpark ve Liv’in ortaklarından Muharrem Usta, Amerikan Hastanesinin sahibi Koç Grubundan bir temsilci ve dernek üyeleri ile Bakan Koca’yı ziyarete gideceğiz. Önce kamudan birifing alacak. Durumu tüm yönleriyle görecek. Sonra biraraya geleceğiz” dedi.

Birçok yenilik var
Sağlık sistemi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte bir kez daha yeniden yazılıyor. Yeni sistem Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre sağlık kuruluşlarına yeni kriterler getiriliyor. Kamu ve özel hastaneler gruplandırılıyor, denetleme kriterleri getiriliyor. Serbest bölgelerde yeni sağlık birimleri kurulabilecek. Üretimden ithalata kadar her şey baştan yazılıyor. Sistemin özünde tüm diğer alanlarda olduğu gibi yerlileşmek yer alıyor. Ancak bu uzun vadeli bir politika. Oysa bugün sağlık sektörü tıbbi cihazlar, ilaç gibi konularda ağırlıklı olarak dışa bağımlı bir sektör. Dövizdeki durdurulamayan artış ise sektörü bugünlerde kara kara düşündürüyor. Genel hava; geleceğe yönelik belirsizlik ve endişe. Sektör bugüne kadar görüşlerinin alınmamasından şikayetçiydi. Şimdi içlerinden gelen bir bakan var. Özel hastane sahiplerinin sorunlarını yakından bilen Koca bakalım vatandaş cephesinden neler görecek?

Hürriyet – 15.07.2018

Hürriyet