Cumartesi
Temmuz, 13
Ana SayfaHaberlerBasında OHSADGenel Başkanımız Dr. Reşat Bahat'ın Bloomberg HT Kanalındaki Röportajı

Genel Başkanımız Dr. Reşat Bahat’ın Bloomberg HT Kanalındaki Röportajı

OHSAD Genel Başkanı Dr. Reşat Bahat’ın 20.01.2020 tarihinde Bloomberg HT kanalındaki röportaj videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Röportajda; Sağlık Uygulama Tebliği’nin artmamasıyla birlikte, son 4 yıldır özel sağlık sektöründeki yatırımın çok yavaşladığını, yine bu sebeple vatandaştan alınan farkların enflasyonun üzerinde arttığını ve bunun bir kısır döngü yarattığını söyledi. Özel sektörde bulunan 567 tane hastanenin 30 civarındaki kısmının sektörden çekilmek zorunda kaldığını, son 5 yıldır inşaat sektöründen sonra en çok büyüyen 2. sektör olmasına rağmen, 2019 ve 2020 yıllarında bu büyümenin devam edemeyeceğini belirtti. 100 yatak altı hastanelerin ayakta kalmasının çok zor hale geldiğinin, bunun da sağlık hizmetine erişilebilirliği çok kötü yönde etkileyeceği görüşüldü. Türkiye’deki bir çok hastanenin %60’ının hastaları, yürüme mesafesinden gelir.

Cepten sağlık harcamaları %19,5 arttı, buna rağmen sağlık enflasyonu denilen, döviz hareketlerinden ve faiz oranlarının etkisi, sebepten ötürü enflasyonun üzerinde artış yapılmak zorunda kalındığını belirtti. Bu sebepten dolayı, bir çok hastanın sadece fark alınmayan branşlarda özel sektörü tercih ettiğini ifade etti.

Toplamda 86 milyon olan nüfusumuza, sadece %4,4’lük GSMH ve 950.000 kişilik sağlık personeliyle, yani Dünyadaki değerlerin yarısı olan rakamlarla, kaliteli bir hizmet veriyoruz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’na gerekli desteğin verilmediğini söyleyen Dr. Reşat Bahat, ayrıca 14 yıldır sabit olan ve hatta, görüntüleme ve laboratuvar gibi yoğun alanlarda azaltılan SUT fiyatlarından dolayı, tamamlayıcı sağlık sigortasının bugün ancak çok az sayıda zincir hastanenin kullanabildiği bir sistem haline geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan Acil Genelgesine de değinen Dr. Reşat Bahat, 6,40 TL’ye acil muayenesi yapmanın imkansız olduğunu, bunun sürdürülebilir olmadığını ve Cumhurbaşkanımızın bu genelgeyi çıkarırken bunu kastetmediğinden emin olduğunu söyledi.

Bundan sonra sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddete karşı çıkarılan yasalar için Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Sağlık Bakanımıza teşekkürlerini ileten Genel Başkanımız Dr. Reşat Bahat sağlık çalışanlarının toplum tarafından çok saygı gördüğünü, ancak bunun bir bilinçlenme meselesi olduğunu belirtti.

Kamu hastaneleri ile özel hastanelerin arasındaki kaynakların eşitlenmesi durumunda, bir çok özel hastanenin vatandaştan fark almadan hizmet verebileceğini dile getirdi.

Sağlık turizmi konusunda, verilen hizmetten memnun olan sağlık turistlerinin Amerika istatistiklerinde de ilk 10 ülke arasında Türkiye’nin de yer aldığını belirten Dr. Reşat Bahat; Sağlık Bakanlığının da desteğiyle çok iyi işler yapılabileceğini belirtti.