Pazar
Şubat, 25
Ana SayfaHaberlerBasında OHSADSözcü - Gereksiz tahlil, hayali hasta iddialarına cevap - 16 Nisan 2016

Sözcü – Gereksiz tahlil, hayali hasta iddialarına cevap – 16 Nisan 2016

Sözcü Gazetesi gereksiz tahlil yapıldığı idiaları ile ilgili haberlere ilişkin OHSAD Derneği Başkanı Dr. Reşat Bahat’ın yanıtlarını gündemine taşıdı. / Sözcü – 16 Nisan 2016


ÖZEL Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Reşat Bahat, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 11 yıldır sundukları sağlık hizmetlerinde hiçbir fiyat güncellemesi yapmadığını belirterek, özel sağlık kurum ve kuruluşlarında gereksiz tahlil yapıldığı iddialarına “Son aşamada, 13 liraya muayene yapıyoruz. İçinde tahliller dahil. Ne kadar tahlil isterseniz isteyin. Akıllı bir işletme sahibi ayağına sıkar mı” diye yanıt verdi.

Dr. Bahat, Antalya’nın turizm bölgesi Belek’te bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen ‘Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantısı’nın ilaç üreticilerinden tıbbi malzeme üreticilerine, sektörün hizmet sunucularından Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarına ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştiğini söyledi.

Toplantılarda Türkiye ve dünyada sağlığın nereye gittiğini, memnuniyetlerin neler olduğunu ve neler yapılabileceğinin tartışıldığını aktaran Bahat, toplantıların ana gündeminin ise sağlığın geleceği ve sağlıktaki verimlilik başlığıyla ‘2023 Vizyonu’ olarak belirlendiğini dile getirdi.

Türkiye’de özel sağlık sektörünün 30 bini doktor olmak üzere 230 bin çalışanı, 40 bin nitelikli yatağa sahip 550 hastanesiyle binden fazla özel sağlık kurumu ve kuruluşu içinde barındıran devasa bir sektör olduğunun altını çizen Dr. Reşat Bahat, bu kuruluşların Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) hizmet sunumunun da yüzde 25’ini gerçekleştirdiğini söyledi. Özel sağlık sektörünün aynı zamanda 2.5 milyar dolardan fazla sağlık turizmi yaptığını aktaran Dr. Bahat, ancak son 11 yıldır sundukları sağlık hizmetlerinde fiyat güncellemesi yapılmadığı için sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Haberin devamını okumak için: Gereksiz tahlil, hayali hasta iddialarına cevap