Cumartesi
Haziran, 15
Ana SayfaHaberlerGlobal Sağlık Konferansı, İngiltere ve Türkiye'den Sağlık Profesyonellerini Londra’da Buluşturdu

Global Sağlık Konferansı, İngiltere ve Türkiye’den Sağlık Profesyonellerini Londra’da Buluşturdu

İngiltere ile Türkiye arasında işbirliği potansiyellerini ortaya koymak ve Türkiye’nin kaliteli, uygun ve ileri teknoloji sağlık hizmetlerini başta İngiltere olmak üzere dünya ülkelerinin vatandaşları ile buluşturmak hedefi ile 21-22 Mayıs 2019 tarihleri arasında Londra’nın en prestijli mekanlarından Londra IOD Yöneticiler Enstitüsünde gerçekleşen Global Sağlık Konferansı, nitelikli bilgi paylaşımları ve işbirliğine yönelik bağlantılara sahne oldu.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) ve Turkish British Chamber of Commerce and Industry (TBCCI-İngiltere Türkiye Ticaret Odası) işbirliği ile düzenlenen Konferansın açılışında OHSAD adına İstanbul Medipol Eğitim ve Sağlık Grubu Pazarlama Yöneticisi Talip Kurumehmet yer aldı. Konuşmasında Türkiye’nin bölge coğrafyasındaki merkez konumunu ve sağlık hizmet sunumunda elde ettiği avantajları vurgulayan Kurumehmet, yurtdışından sağlık hizmeti almak isteyen dünya vatandaşları için üstün teknoloji ve kaliteli hizmeti sunumu ile cazip bir merkez olduğuna dikkat çekti. Global Sağlık Konferansı’nın açılışında ayrıca Türk İngiliz Ticaret ve Endüstri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emma Edhem, T. C. Londra Ticaret Müşaviri Mustafa Süleyman Beşli ve T.C. İngiltere Büyükelçisi Ümit Yalçın da birer konuşma yaptı.

Türkiye ile İngiltere arasında kurulacak sağlık işbirliklerinden duyacağı memnuniyeti dile getiren Emma Edhem, iki ülke kurumlarının işbirliklerinin geliştirilmesi süreçlerinde Kurum olarak gereken desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Kongrenin ilk günü EY, MENA Sağlık Hizmetleri Sektör Lideri Türkay Ufuk Eren’in moderatörlüğünde düzenlenen “Küresel Sağlık Hizmetlerinin Merkezi Londra” başlıklı panelde National Fertility Society (Ulusal Doğurganlık Derneği) CEO’su Sandra Bateman, LIV Hospital Grup Koordinatörü Meri Istroti ve İngiltere-Türkiye Sağlık Elemanları Birliği (İTSEB) Başkanı Dr. Ali Demirbağ konuşmacı olarak yer aldı. Küresel sağlık hizmetlerinin çeşitli boyutları ile ele alındığı panelde, Londra’nın küresel sağlık hizmetlerinin sunumu noktasında merkezi rolüne ve Türkiye’nin uluslararası sağlık hizmetleri sunumunda gerek sağlık kuruluşları, gerek doktorları ve sağlık çalışanları, gerekse sağlık sektör girişimcileri ile elde ettiği başarılara dikkat çekildi.
Sağlık hizmetlerinde işbirliği potansiyellerinin yanı sıra UK’nin sağlık alanında yapısal sıkıntılarının masaya yatırıldığı ve kongrenin ikinci panelinin moderatörlüğünü ise TÜSAP Genel Sekreteri ve Ekspoturk UK Yöneticisi B. Kemal Şahin üstlendi. Panelde konuşmacı olarak LaingBuisson CEO’su Keith Polland, TBCCI CEO’su Yavuz Sökmen, Global Business Management Yöneticisi Nuri Bulgurcu ve Healiumhealth Yöneticisi Gamze Alptekin Fackelmann yer aldı. Sonuçlarının raporlanarak UK ve Türkiye’den konunun muhatapları ile paylaşılacağı toplantıda karşılıklı işbirliği fırsatları ve sağlık hizmet sunumunda işbirliği potansiyelleri gündeme taşındı. Toplantı ile ilgili olarak katılımcılar her iki ülke yetkilileri için de verimli bir sonuç elde edildiğine ve toplantı çıktılarının değerlendirileceğine ilişkin görüş belirtti.

Sağlık hizmetlerinde işbirliği potansiyelleri başlığı ile estetik, diş, kanser tedavisi, tüp bebek, cerrahi operasyonlar, organ nakli gibi spesifik alanlarda görüşmelerin yapıldığı etkinlikte, ayrıca EY’nin destekleri ile “Sağlık İşbirliği Vizyon Toplantısı” yapıldı.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD)’ın desteğini alan etkinlik, Türkiye’den sağlık hizmeti almak isteyen yabancı hastalara servis veren hastaneler ile İngiltere’nin sağlık turizmine yönelik faaliyet gösteren sağlık turizm acenteleri ve sigorta şirketleri gibi önde gelen kuruluşlarının yanı sıra hastane yetkilileri ve uzman doktorlarını buluşturdu. Global Sağlık Konferansı’na Türkiye’den Acıbadem, Okan Üniversitesi Hastanesi, İstanbul Cerrahi, International Estetik, Lifemed, Elser, Medipol, Neolife, Dent35, Güven Hastanesi, Koç Üniversitesi Hastanesi, World Health Network (WHN) ve Liv Hospital gibi marka olmuş kuruluşlar katılım sağladı.