Perşembe
Nisan, 25
Ana SayfaHaberlerBasında OHSADHatay Gazetesi - Türkiye'de 600 Özel Hastane Var - 28 Kasım 2022

Hatay Gazetesi – Türkiye’de 600 Özel Hastane Var – 28 Kasım 2022

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Bölge toplantısı Hatay Özel Sağlık Kuruluşları Derneği’nin ev sahipliğinde Antakya’da yapıldı. Düzenlenen toplantıya Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcıları Ertuğrul Eğin, Mehmet Gündüz, İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat, SGK İl Müdürü Hamit Bal, Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Mehmet Altuğ, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Reşat Bahat, Hatay Özel Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Fazıl Altınay, doktorlar, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay Mersin ve Osmaniye’den özel hastanelerin temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını Hatay Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Fazıl Altınay yaptı. Altınay, özel sağlık kuruluşlarının sorunlarının masaya yatırıldığı bölge toplantısına ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Altınay’ın ardından kürsüye çıkan, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Reşat Bahat, Özel sağlık kuruluşlarının sorunlarının çözümlerinin yine kendi ceplerinde durduğunu söyledi. Türkiye’de 600’e yakın özel hastane bulunduğunu belirten Bahat, “Bunların yüzde 50’si, yüz yatağın ve 5 bin metrekarenin altında ve 30 yaşından daha yaşlı. Açacak poliklinikleri yok, ya da hastanelerini genişletebilecek bir güçleri de yok. Ama büyümenin de anahtarlarını bulmamız lazım.” dedi.

 Sosyal Güvenlik Bakanlığı’yla anlaşma yaptıkları günden bu yana kayıplarının çok büyük olduğunu belirten Bahat, “Yani öyle yüzde 50’lye, yüzde 40’la iyileştirmelerle düzelecek gibi değil. Tabi ki bu kaybımızın bir kısmını İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyükşehirlerde sağlık turizmi ile kapatıyoruz ama bölgenin istikrarsızlığı sebebi ile bu İstanbul’un ve birkaç tane şehrin, seyrettiği bir duruma düştü sağlık turizmi. O sebeple 810 tane hastanenin yaptığı şeyi sektörün kurtuluşu gibi sunamayız. Sektörümüzün kurtarıcısı kamudur ve bunun ana yöneticisi de sosyal güvenliktir ve maliye bakanlığıdır. Bu üç kurum olmadığı zaman, taşana kaç tazıya kovala dersiniz. Vatandaştan hak ettiğinizden fazlasını alırsınız. İdarecilerde görmüyormuş gibi yapar ara sıra görür ve konuyu hiç bilmiyormuş gibi sizi cezalandırır. Yani bizim bu ahlaki ikilemden kurtarılmamız lazım. Bir sektör sağlıklı büyümezse kalıcı olamaz. Kendi ekonomisini yaratamayan hiçbir görüş ayakta kalamaz. Hiçbir işletme ayakta kalamaz. Bizim ayakta durabilmemiz için ekonomimize çok ihtiyacımız var. Bazen ödemelerde gecikme oluyor. Bu kesinlikle olmaz. Çünkü biz nakit akışımızı sağlayamadığımız sürece sıkıntıya giriyoruz. İşletme dediğiniz şey nakit akışından ibarettir. Bir işletme kar ettiği için, ya da zarar ettiği için yaşamıyor. Bir işletme nakit akışını döndürdüğü zaman yaşıyor. Bilançonuzda istediğiniz kadar karınız olsun. O para gelmezse gümlersiniz. Öyle dışarıdan bakıldığında herkes çok iyi olduğumuzu, iyi durumda olduğumuzu sanıyor ama bizim nakit akışımız tıkanırsa, buz çok dayanıksızız. Bizim oksijenimiz nakit akışı. Bu yönden de SGK’ya teşekkür etmemiz lazım. Çok cüzi bir para ödüyor, ama o parayı çok iyi bir zamanda ödüyor ki, bizim nakit akışımızda çok değerli bir yere sahip. Bu toplantıda devlet kuruluşları ile sorunlarımızı tartışacağız. Kavga etmeden medeni bir şekilde sorunlarımızı tartışıyoruz. Bize kötülük yapan yok. Bizim şikayetçi olduğumuz hiçbir şahıs yok. Şikayetçi olduğumuz ve bize kötülük yapan bir sürü kural ve yönetmelik var. Bu kural ve yönetmelikleri kimin çıkardığı da önemli değil. Bizim için bunların düzeltilmesi önemli. Biz sadece bunun peşindeyiz.” diye konuştu.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcıları Ertuğrul Eğin’de, aklın ve çözümün olduğu yerde kendilerinin bürokrat olarak olmayışlarının şık olmayacağını belirterek, “Bu yüzden biz bürokratlar bu toplantılara her zaman büyük bir zevkle katılıyoruz. Ben tıp doktoruyum. Hastalığın olmadığı, hastanın olduğu bir kültürün mesleği gibi. Hal böyle olunca. Sağlık kuruluşu olarak her biriniz ayrı ayrı birer değersiniz. Hepinizin ayrı ayrı istisnaları, hepinizin ayrı özellikleri var. Dolayısı ile bu tür toplantılar bizleri sahaya inme, olayı yerinde görme fırsatı olarak görüyoruz.” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından bölge toplantısı basına kapalı olarak devam etti.