Perşembe
Temmuz, 25
Ana SayfaHaberlerBasında OHSADHürriyet - Hastaneler İlaç ve Gıda Stoklasın - 12 Aralık 2023

Hürriyet – Hastaneler İlaç ve Gıda Stoklasın – 12 Aralık 2023

Beklenen büyük İstanbul depremi için Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği bir rehber hazırladı. Rehberde, “Tüm hastaneler ilaç, medikal malzeme ve gıda stokları yapmalı. Korunaklı nakit kasaları, telsiz, dron ve ATV’ler alınmalı” gibi çarpıcı hazırlık öneriler sıralandı.

Özel Hastaneler Ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD), “Sağlık Hizmetleri Deprem Hazırlık Rehberi” hazırladı. OHSAD Genel Başkam Reşat Bahat, rehberin önemini “Deprem çalışmaları kapsamında, özel ve kamu hastaneleri arasında ayrım yapmaksızın deprem planlarının ve uygulamalarının geliştirilmesi gerek. Aksi takdirde hastanelerimizin dahi yardıma muhtaç bir duruma geleceği bir sürece doğru ilerlemek kaçınılmaz olacak” sözleriyle açıkladı. Rehberde şu ayrıntılar yer aldı:

TEMİZ SU VE YİYECEK

“Sağlık hizmeti veren kurumlar, olası bir depremin ardından oluşacak temiz su ve güvenli gıda ihtiyaçlarını önceden belirlemeli ve bu yönde önlem almalıdır. Deprem sonrasında enerji kesintisi ihtimalleri öngörülüp, pişirme ya da ciddi ısı değişikliğine ihtiyaç duymayan hazır gıdalar seçilmelidir (konserve zeytinyağlı yemekler ya da kuruyemiş, kuru meyve gibi). Hastaneler, deprem soması tüketim için ortalama hasta ve çalışan sayısına göre günde iki öğün olacak şekilde en az üç günlük ihtiyacı karşılayacak gıda ve su miktarı belirlemelidir.

TELSİZ, DRON, ATV

Sağlık kuruluşları kendi planlamalarım yapmalı, afet öncesinde alternatif iletişim kanalları oluşturmalı. Uydu telefonları, telsizler gibi iletişim araçları temin edilmeli ve bu iletişim araçlarının çalışır durumda olup olmadıkları düzenli aralıklarla test edilmeli. İletişim araçlarım kullanacak kişilerin eğitim alması sağlanmalı. İletişime ek olarak ulaşım da önem arz ediyor. Hareket kabiliyeti yüksek olan motor, ATV ve dron gibi araçlar temin edilmeli ve periyodik olarak çalışıp çalışmadıkları test edilmeli.

HİJYEN MALZEMESİ ÖNEMLİ

Deprem sonrasında hemen su temini sağlanamayacağından mevcut depolar sürekli olarak en üst kapasitede dolu tutulmalı. Deprem sonrasında hastane genelinde belirli sayıda tuvalet açık tutulmak, diğer tuvaletler kullanıma kapatılmak. Ayrıca atıkların kontrolü için de önceden belirlenen kurallara uyulmak. Sağlık çalışanlarının el hijyeni ve kişisel bakımları için gerekli olan hijyen malzemeleri bir haftalık ihtiyacı karşılayacak şekilde depolanmak. İlk üç günden soma duş, çamaşır yıkama hizmetlerinin devreye girmesi için altyapı çalışması yapılmak.

NAKİT KASALARI OLMALI

Hastaneler, deprem riskine karşı dayanıldı ve güvenli bir nakit kasası bulundurmak. Bu kasa depreme karşı korunaklı olmakla beraber erişimin sınırlanabileceği şekilde konumlandırılmak. Hastaneler, nakit yönetim prosedürlerini deprem senaryoları ile uyumlu olacak şekilde oluşturmak ve deprem arımda nakit kasasına erişimi, güvenlik protokolleri ve yetkilendirme gibi konuları önceden belirlemek.

LABORATUVARLARA GÜVENLİK

Hasta kayıtlan, manuel kayıt formları, kasa ve nakit para alarm güvenliğinin sağlanması amacıyla mutlaka katlarda sorumlular belirlenmek ve sorumlulara olay arımda yapılması gerekenler önceden bildirilmelidir. Laboratuvar cihazları ve ekipmanlarının güvendiğini sağlamak için önlemler alınmalıdır. Morg alanına alternatif alanlar belirlenmek, manuel hasta kayıt ve ölüm kayıt formları oluşturulmalıdır. Yeterli miktarda ceset torbası stoklanmalıdır.”