Çarşamba
Mayıs, 22
Ana SayfaHaberlerMedyadan HaberlerHürriyet - Sağlıkta Şiddete Karşı Yeni Bir Uyarı Sistemi - 9 Ağustos...

Hürriyet – Sağlıkta Şiddete Karşı Yeni Bir Uyarı Sistemi – 9 Ağustos 2023

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlıkta şiddete karşı devreye giren Şiddet Eylem Planı kapsamında hastanelerde görevli emniyet personeli ile güvenlik sayısını arttırmayı hedeflediklerini ve yeni bir önleyici sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi. Beştepe’de önceki gün düzenlenen Kabine toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Koca, şunları söyledi:

Polis Ve Güvenlikçi Sayısı Artacak:

“Ağırlıklı olarak hastanelerimizde görevli emniyet personeli ve güvenlikçi sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Ancak bundan daha önemli gördüğümüz, İçişleri Bakanlığımız ile birlikte bir hazırlığımız var. Tamamlanmak üzere olan bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışma ‘beyaz kod’ öncesi bir ara uyarı ve ön haber sistemi. Biliyorsunuz beyaz kodda adli ve kolluk süreci derhal başlıyor. Ondan önce bir şiddet eylemi riski olması durumunda ya da bir şekilde daha önce şiddete başvurmuş birisinin olma ihtimaline karşı bir öncül kod verilmesini hedefliyoruz. Orada hastane emniyetini, güvenliğini ve ilgili idarecileri devreye sokacak bir uyarı sistemi üzerinde çalışıyoruz. Bir yazılım hazırlanıyor bunun için. Yazılımın bitmesiyle bu durum, öncül şiddet eylemini önleme anlamında yeni bir yaklaşım.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MEKTUP: Bildiğiniz gibi bütün sağlık çalışanlarımıza bir mektup gönderdim. Gönderdiğimiz mektuba toplam gelen mail sayısı 45 bine yaklaştı. 45 bin çalışanımızdan da şiddet eylem planı başta olmak üzere çalışma şartları ile ilgili önerilerini alıyoruz. Tedbir alınması gereken konuları ilgili bakan yardımcılarımıza genel müdürlerimize iletiyorum. Bazılarına kendim cevap veriyorum, bazılarıyla da doğrudan irtibata geçip dinliyorum.

Sabit Ücretin Emekliliğe Yansıtılması:

Yapılması gereken birçok şeyi yaptık. Malpraktis yasası, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin katalog suçlara alınması, mahsuplaşmanın artık olmaması, herkesin sabit taban ücreti ve teşvikten alabilir hale gelmiş olması gibi, asistanların nöbet sayısı ve süresinin 24 saatten fazla olmaması dahil olmak üzere birçok düzeltmeleri yaptık. Ancak, esas bundan soma yapılması gereken düzenlemeler var. Çalışanların sabit ücretlerinin emekliliğe yansıması konusu var. Yapılsın gayreti içindeyiz. Aile hekimliğiyle ilgili cari ödemeler sorun olmaya başladı. Aile hekimliği uzmanlarının da taban ücretlerinin uzman katsayısına çıkarılması…”