Perşembe
Temmuz, 25
Ana SayfaHaberlerMEDULA Kullanım Kılavuzu Güncellendi

MEDULA Kullanım Kılavuzu Güncellendi

Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından Medula Web Servisleri “MEDULA Kullanım Kılavuzu V 3.1.0 (21.05.2018)” güncellemesi yayımlandı.

Kılavuz için: MEDULA Kullanım Kılavuzu -21.05.2018


Değişen Bölümler
Versiyon: 3.1.0
Yayınlanma Tarihi: 21.05.2018

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun(TİTCK) 04.05.2018 tarihinde yayınlamış olduğu “Ürün Takip Sistemi Tekil Takip Süreçleri Hakkında” başlıklı duyurusuna istinaden 2 Temmuz 2018 tarihinde vücuda yerleştirilebilir aktif tıbbi cihazlar yönetmeliği kapsamındaki ürünler için tekil takip başlatılacaktır. Bu kapsamda Medula sisteminde de 2 Temmuz 2018 tarihinde bahsi geçen ürünlerde tekil takip başlatılacak olup, HBYS firmalarının yeni yapıya entegre olabilmeleri için test sunucusunda yeni değişiklikler devreye alınmıştır. Hizmet kayıt işlemleri web servisinde hali hazırdaki hizmetKayit metodu içinde MalzemeBilgisiDVO nesnesi içine 4 adet yeni alan eklenmiş(“bayiNo”, “seriNo”, “lotNo”, “kullanimBildirimID”), Hizmet kayıt işlemleri web servisi içine ise 3 yeni metot eklenmiştir.(utsKullanimKesinlestirme, utsKullanimKesinlestirmeIptal, utsKullanimKesinlestirmeSorgu) Tekil takipli malzemelerin hizmet kaydı şu şekilde gerçekleştirilecektir; (Hangi malzemelerin tekil olarak takip edildiği bilgisi tarihçeli olarak ÜTS sisteminden alınmaktadır. Medula sistemi tekil olarak takip edilecek malzemelere karar vermemektedir.)

1- SHS önce tekil takip edilen ürüne ait kullanım bilgilerini(Barkod, lot, seri vs.) ÜTS’ye gönderecek ve ÜTS’den kendilerine bir “Kullanım Bildirim ID” dönecektir.(Bu aşama tamamen ÜTS ile ilgilidir.)

2- Medulaya bu malzemenin hizmet kaydı yapılırken MalzemeBilgisiDVO nesnesi içine birinci maddede gönderdiği “seriNo”, “lotNo” ve “kullanimBildirimID” verileri aynen göndermesi gerekmektedir.

3- Hizmet kayıt yapıldıktan sonra yeni eklenen utsKullanimKesinlestirme metodu çağrılarak malzemenin kullanım bildiriminin teyit edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada 2. Maddede gönderdiğiniz takipNo ve hizmetSunucuReferansNo ile birden fazla malzemeyi tek seferde kesinleştirebilirsiniz. Bu aşama yapılmaz ise faturalamaya izin verilmemektedir.

4- Üçüncü maddedeki bilgiler ile başarılı bir şekilde kesinleştirme yapılır ise faturalama yapılabilecektir.

5- Testleri yapabilmeniz için ÜTS test sunucuna kullanım bildirimlerini yapmanız gerekmektedir.

6- Faturanızı iptal edip tekil takip edilen bir malzeme hizmetini silmek isterseniz, eğer malzeme bildirim bilgilerinde değişiklik olduysa önce utsKullanimKesinlestirmeIptal metodunu çağırarak malzemenin kesinleştirmesini iptal etmek durumundasınız.

7- Herhangi bir takip içine gönderilmiş tekil takip bilgilerini sorgulamak ve kesinleştirme durumlarını incelemek için utsKullanimKesinlestirmeSorgu metodunu kullanabilirsiniz.

• MalzemeBilgisiDVO nesnesi içindeki “bayiNo” alanı 02.07.2018 tarihi itibariyle zorunlu olacaktır. Bu alana malzemeyi temin ettiğiniz firmadan alacağınız “Bayi tanımlayıcı no” değerini girmeniz gerekmektedir.

• TetkikveRadyolojiBilgisiDVO nesnesi içindeki “accession” alanı 01.06.2018 tarihi itibariyle MR ve BT işlemlerinde zorunlu olacaktır. Bu bilginin doğru gönderilmesi gerekmektedir. 26.04.2018 tarihinde yapılan duyuru göre 01.06.2018 tarihinden sonra Sağlık Bakanlığı 2. Ve 3. Basamak, 01.08.2018 tarihinden sonra Özel ve Üniversite Sağlık Hizmet Sunuclarında TELETIP projesinde görüntü bilgileri kontrol edilecek. TELETIP projesinde olmayan veya hatalı bilgiler ile gönderilen görüntüleme işlemleri fatura edilemeyecektir.

• Web Servislerdeki değişiklikler test ortamında aktif olup, 25.05.2018 tarihinde gerçek ortamda aktif olacaktır. Kontroller belirtilen tarihlerde başlayacaktır.