Salı
Haziran, 18
Ana SayfaHaberlerMEDULA Kullanım Kılavuzu Güncellendi

MEDULA Kullanım Kılavuzu Güncellendi

Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından Medula Web Servisleri “MEDULA Kullanım Kılavuzu V 3.1.0 (15.02.2019)” güncellemesi yayımlandı.

Kılavuz için: MEDULA Kullanım Kılavuzu güncellendi-15.02.2019


Değişen Bölümler
Versiyon: 3.1.0
Yayınlanma Tarihi: 15.02.2019

• Özel Durumlara “e- Genel anestezi altında diş tedavileri hizmet alımında yatak tedavisi” eklenmiştir. Diş hekimliği fakültelerinin hizmet alımı yaptıkları tedavilerde yatak işlemi varsa, yatak işlemlerini yatak kodu olmadan fatura edebilmeleri için kullanılacaktır.

• Kurumumuz web sayfasında yer alan 18 Ocak 2019 tarihli duyuruda; tüm sağlık hizmeti sunucularınca düzenlenen ilaç kullanım raporlarının 01 Mart 2019 tarihinden itibaren Güvenli Elektronik İmza ile imzalanmış olması zorunluluğu getirildiği duyurulmuş olup, https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor/SaglikTesisiReceteVeRaporWebServisleri.pdf adresindeki web servis dokümanına göre gerekli entegrasyonun ivedi olarak yapılması gerekmektedir.

• ÜTS ile ilgili sorunların çözümü için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

1. HATA:UTS-H215:Verilen tekil ürün bilgileri ile bildirim uyuşmuyor.

MEDULA ekranında görüntülenen hata ÜTS’ye aittir. ÜTS’ye kullanım bildirimi yapılan malzeme ve kişi bilgileriyle MEDULA’ya fatura edilen malzeme ve kişi bilgilerinin eşleşip eşleşmediğinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

2. Kullanım bildirimi SGK tarafından kilitlendiği için iptal edilemez. (ÜTS den geliyor)

Öncelikle, Hizmet Kayıt İşlemleri Web Servisi ile ÜTS Kesinleştirme İptali yapılmalıdır.

3. 0963 – {0} nolu takip içinde {1} hizmet sunucu referans nolu malzeme için kesinleştirme yapılmamıştır. Faturalamadan önce utsKullanimKesinlestirme servisi ile bildirim yapmanız gerekmektedir.

Faturalama aşamasında takip altında kayıtlı ve tekil takipli malzeme işlemleri için ÜTS Kullanım Kesinleştirme yaptığınızdan emin olunuz. Bu hata mesajıyla hangi işlem için ÜTS Kullanım Kesinleştirme yapmanız gerektiği bildirilmiştir.

4. 0964 – Göndermiş olduğunuz {0} kullanım bildirim ID’li malzeme daha önce ÜTS’ye farklı veriler ile bildirimi yapıldığından önce utsKullanimKesinlestirmeIptal servisi ile bildirim iptal edilmelidir.

Hizmet Kayıt aşamasında gönderilen bilgiler ile ÜTS’ye kaydedilen malzemeyle ilgili bilgiler örtüşmemesi durumunda yukarıdaki hatayı alırsınız.

5. 0965 – 2 Temmuz 2018’den sonra satın alınan tekil takipli malzemeler için Kullanım Bildirim ID bilgisi gönderilmesi zorunludur.

ÜTS tarafından Vücuda Yerleştirilebilir Aktif Tibbi Cihazlar(90/385/EEC) için tekil takip 02.07.2018 tarihi itibariyle başlatılmıştır. MEDULA hizmet kayıtları da buna göre yapılacaktır.

6. 0966 – Göndermiş olduğunuz kullanım bildirimi, hizmet sunucu referans numarası {0} olan işlem ile beraber gönderilmiştir. Önce bu işlemi silmelisiniz.

ÜTS Kullanım Kesinleştirme İptali aşamasında gönderdiğiniz kullanım bildirim ID ile MEDULA kayıtlarında bulunan işlem çakışmaktadır. MEDULA’daki işlem kaydını silmeden ÜTS Kullanım Kesinleştirme İptali gerçekleştirilemez.