OHSAD Basın Toplantısı Ceylan Intercontinental Otel’de Gerçekleştirildi.

0
27
ohsad-logo

OHSAD Basın Toplantısı 08.12.2012 Cumartesi Günü Ceylan Intercontinental Otel’de Gerçekleştirildi.

Değerli Üyelerimiz;

OHSAD Basın Toplantısı 08.12.2012 Cumartesi günü 09:00 – 12:00 saatleri arasında İstanbul Ceylan Intercontinental Otel’de gerçekleştirildi. Anadolu Haber ajansı, Fox TV, Bloomberg TV, Habertürk ve çeşitli basın kuruluşlarının katıldığı basın toplantısı OHSAD Genel Başkanı Dr. Reşat Bahat’ın TÜİK ve çeşitli uluslararası kuruluşların istatistiklerinden yararlanarak yaptığı sunum ve ardından gerçekleşen soru-cevap bölümüyle son buldu.

Basın toplantısı sonucunda yayınlanan basın bildirisi ve toplantıdan görüntüleri aşağıda bulabilirsiniz.

OHSAD


 

OHSAD BASIN BÜLTENİ

Özel Hastanelerin devamlılıklarını sürdüremez hale getirebilecek sorunları var.

Özel hastaneler 2006 yılında Sosyal Güvenlik Kurumuyla anlaştı. SUT fiyatı denilen ücret listesi ile SGK hizmet sözleşmesi yapıldı. Bu fiyatlar çok düşüktü ama, aradaki farkı hasta, önceden bilgi verilerek ve imzası alınarak verebilir denildi. Devletin uygulamalarına güvenen Özel sektör 4 yıl içerinde toplamda %8 olan büyüklüğünü %35’e çıkardı. 200.000 çalışan,21.000 doktor, 31.000 yatak kapasitesi ile yıllık 92.000.000 a yakın muayene, 2.000.000 cerrahi girişim hacmine ulaştı. Bu sayede sektöre dinamizm geldi ve kuvvetli bir “kalite” algısı yerleşti. Özel hastaneler, hasta memnuniyetinin % 40 lardan % 80 lere taşınmasında tartışmasız bir rol üstlendi.

Ancak, Sektörünün günümüzdeki durumu özetlenecek olur ise,

– 2006 yılından bu yana devlet tarafından ödenen fiyatlar ( SUT Fiyatları) hiç artmadı. Hatta ayaktan tedavilerde ve katarakt, sezeryan gibi bazı ameliyatlarda önemli ölçüde düşürüldü.
– Vatandaş ,6 yıldır 14 lira 80 kuruşa uzman doktora muayene ettiriliyor. Hasta başına 15 TL’de tahlil için veriliyor. 15 TL lik bu bedel, hemen tüm tahlil,röntgen ve tetkikler için ödenen bir rakam. Ancak her hastadan katılım payı olarak 12TL si hastanede 3 TL si eczanede olmak üzere 15 TL si SGK tarafından geri alınıyor.
– 6 yıldır tam idrar tahliline 1 lira 20 kuruş ödeniyor,
– 6 yıldır gece acile müracaat eden bir hasta için evinden kalkıp gelen bir uzman hekim muayenesi için 6 TL ödeniyor. Üstelik hastadan da hiçbir ek ücret alınamıyor.
– Bütün bu geriye gidişe rağmen sağlıkta yakalanan memnuniyetin devamına ciddi katkısı olan özel hastaneler,realiteyle bağdaşmayan sözleşmelere imza atmayı sorumluluklarının bir gereği kabul etti.
– Bu sorumluluk duygusu bugün sektörü toplamada 300 Milyon TL ye varan haksız bir ceza ile karşı karşıya bıraktı.
– Bu durum zaten zorlukla ayakta duran ve şu an bile bazılarının iflas erteleme talebinde bulunduğu özel hastanelerin pek çoğunun batması anlamına gelir.
– Bütün bu olumsuzluklarla baş etmeye çabalayan sektör sık sık töhmet altında bırakıldı ve incitildi.
– SGK da çok iyi biliyor ki hasta başı en ucuz hizmeti özel hastaneler üretiyor…
– Yine SGK çok iyi biliyor ki sağlık hizmeti için toplanan pirimler hizmetin bedelini karşılıyor. SGK açıkları ise, önceki dönemlerde alınan yanlış erken emeklilik kararları ve bunların ödemelerinden kaynaklanıyor.
– Yani özel hastanelerden hizmet satın alınmasının SGK açıklarına olumsuz bir etkisi olmuyor.
200.000 çalışanı, sisteme ilave ettiği 31.000 yatak kapasitesi, yıllık 92.000.000 muayene ve 2.000.000 cerrahi girişim, transplantasyon, onkoloji, kalp damar cerrahisi, diyaliz, erişkin ve yeni doğan yoğun bakım gibi nitelikli hizmetlerin yarısını üstlenmiş olmak gibi bir hacme ulaşan özel hastanelerin bazılarının iflas erteleme müracaatı yapmak zorunda kaldığı bu ortamda, hayatiyetlerini ve SGK’lı vatandaşlara hizmet sunumuna devam etmeleri mümkün görülmemektedir.