Cumartesi
Temmuz, 13
Ana SayfaHaberlerDuyurularÖzel Sağlık Sigorta Poliçeleri Fiyat Artışları Hakkında Açıklama

Özel Sağlık Sigorta Poliçeleri Fiyat Artışları Hakkında Açıklama

NTV Kanalında 04.06.2023 tarihinde yayınlanan bir röportajda, son 2 yılda özel sağlık sigortası poliçe bedellerinin 3-4 katına çıkması nedeniyle sistemden çıkışlarda artış yaşandığı, bunun nedeninin de özellikle hastane fatura bedellerinin kontrolsüz bir şekilde ciddi oranda yükselmesi olduğu, bu hususun da Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli denetime tabi tutulmasının elzem olduğu konusunda beyanlarda bulunulmuştur.

Özel sağlık sektörü, özel sağlık sigortalı hastalara hizmet verirken sigorta firmaları ile hastaneler arasında yapılan fiyat anlaşmaları her yıl Türk Tabipleri Birliği tarafından belirlenen TTB Hekimlik Uygulamaları Veri Tabanı katsayıları üzerinden belirlenmektedir. Gerçekleştirilen fiyat artışları kontrolsüz olmadığı gibi sağlık enflasyonunun altında kalması sebebiyle hekimler, sağlık çalışanları ve sektörümüz tarafından da yetersiz görülmektedir.

Eğer iddia edildiği gibi, özel sağlık sigortası poliçe bedellerinde fahiş bir artış söz konusu ise, bunun, sağlık hizmet sunumu fiyatlarındaki artıştan kaynaklı olamayacağı açıktır. Basına bilgi veren yetkililerin doğru parametrelerle bilgilendirme yaparak, sağlık sektörünün önemli paydaşları olan, sağlık hizmet sunucuları ile sigorta sektörünü karşı karşıya getirmemesi gerektiği kanaatindeyiz.

Sektörümüze ve kamuoyuna önemle duyurulur.

OHSAD YÖNETİM KURULU