Perşembe
Temmuz, 25
Ana SayfaGenelPCR Testi Veri Girişleri Hakkında Önemli Duyuru

PCR Testi Veri Girişleri Hakkında Önemli Duyuru

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, 20 Ağustos 2020 tarihinde Covid19 PCR testi çalışan kurumlarımızın test istemlerini ve test sonuçlarını Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün LBYS sistemine girmelerini ve sonuçlarını bu sistem üzerine işlemeleri gerektiği bildirildiği, ancak gerek test ücreti için belirlenen fiyat üzerinden ücret alındığı, gerekse test sonuçlarının sisteme girilmediği ile ilgili yoğun şikayetler alınmakta olduğu iletilmiş, bu nedenle Covid19 PCR testi çalışan kurumlarımızın uyarılması bildirilmiştir.

Konuya ilişkin bilgi notu aşağıda yer almaktadır.

Sektörümüze önemle duyurulur.

————————————————————-

İLGİLİ MAKAMLARA

Covid-19 (SARS-CoV-2) Reverse Transkriptaz PCR testi çalışabilecek Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış Mikrobiyoloji laboratuvar ruhsatı olan tüm kuruluşlarda Covid-19 (SARSCoV-2) Reverse Transkriptaz PCR testi çalışılmasına izin verilmiştir. Pandeminin başından beri Bakanlığımızca başarılı bir şekilde yürütülen filyasyon çalışmalarının etkili olarak yapılabilmesi için laboratuvar istemlerinin Bakanlığımız Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS) üzerinden, test sonuçlarının girişi ise ilgili kuruluş tarafından Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi (LBYS) üzerinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Covid-19 (SARS-CoV-2) Reverse Transkriptaz PCR testi çalışma izninin bünyesinde ruhsatlı mikrobiyoloji laboratuvarı olan tüm kuruluşlara verildiği 8 Ağustos 2020 tarihinden bugüne kadar bazı sağlık kuruluşlarımızın çalıştıkları test sonuçlarını sisteme kaydetmedikleri tespit edilmiş olup, bu durum test sonucu (+) çıkan vatandaşlarımızın tedavileri ve temaslı oldukları kişilerin filyasyon çalışmalarında aksaklıklar yaşanmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle laboratuvar istemlerinin Bakanlığımız Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS) üzerinden, test sonuçlarının girişi ise ilgili kuruluş tarafından Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi (LBYS) üzerinden gerçekleştirilmesinin bir kez daha hatırlatılmasında fayda görülmüştür. Aksine davranan sağlık kuruluşlarımızın test çalışma yetkisi kaldırılacak olup, sorumlular hakkında gerekli yasal işlem yapılacaktır.

Tüm sağlık kuruluşlarımızın bilgilerini ve gereğini rica ederiz.

SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ