Recep Akdağ, Bahreyn Sağlık Konseyi Başkanı ile Bir Araya Geldi

0
38
Recep Akdağ Bahreyn Sağlık Konseyi Başkanı ile Bir Araya Geldi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bahreyn Sağlık Konseyi Başkanı Shaikh Mohammed Bin Abdullah Al Khalifa ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Bakanlıkta gerçekleşen görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda yaptığı konuşmada Bakan Akdağ, “Bahreyn, Basra Körfezi’nde ortak tarihi geçmişimiz ile yüksek dini ve tarihi bağlarımız bulunan bir ülke. Körfez ülkeleri içinde ekonomisi hızlı büyüyen bir ülke. Toplam ticaret hacmimiz 300 milyon dolar ve bunu daha yukarı taşıma amacımız var. Ülkelerimiz arasındaki kardeşlik hukuku sebebiyle ilişkilerimiz sadece siyasi ve ekonomik değil. Dünya Sağlık Örgütü, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Körfez İşbirliği Konseyi gibi birçok konuda işbirliğimiz artarak devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum”

2006 yılında sağlık ve tıp alanlarında bir mutabakata vardıklarını hatırlatan Akdağ, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bahreyn Yüksek Sağlık Konseyi Başkanı değerli kardeşim Şeyh Muhammed ile uzun zamandır yakın bir ikili münasebetimiz var. Birlikte çalıştık, çalışıyoruz ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Konuk heyet önümüzdeki 4 gün boyunca Bakanlığımızın çeşitli birimlerine ve hastanelerine ziyarette bulunacak. Aynı coğrafyada yaşıyoruz, aynı dine sahibiz, ortak bir kültürümüz var, güzel havayolu iletişimimiz var. Bu ortak değerleri, artan işbirliği ve zenginlikleri geliştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kendilerine teşekkür ediyor ve her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

“Ziyaretimizin amacı Türkiye’de sağlık alanında temel uygulamaları görmek ve bunu örnek olarak ülkemize taşımak”

İki ülke arasındaki ilişkilerin sürekli geliştiğini belirten Al Khalifa ise, “Bahreyn’de sağlık sigortası sistemini geliştirmek istiyoruz ve Dünya Bankasına başvurduğumuz zaman örnek ülke olarak Türkiye gösteriliyor. Ziyaretimizin amacı Türkiye’de sağlık alanında temel uygulamaları görmek ve bunu örnek olarak ülkemize taşımak. Türkiye’yi örnek bir ülke olarak görüyoruz, deneyimlerinden istifade ediyoruz ve gelecekte de istifade etmek istiyoruz” diye konuştu.