Salı
Haziran, 18
Ana SayfaHaberlerSağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Yeni Dönemde Yapılacak İşleri Sıraladı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Yeni Dönemde Yapılacak İşleri Sıraladı

64. Hükumette Sağlık Bakanlığı görevine yeniden getirilen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni hedeflerini açıkladı.
Kişiye özel kanser tedavisi “ONCOGEN” projesinin hayata geçirilmesi, sağlık personelinin şartlarının iyileştirilmesi, biyoteknolojik ürünlerde yerli üretimin artırılması gibi birçok önlerinde birçok konu olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, Türkiye’nin “sağlıkta tüketen değil, üreten ülke” olmasını hedeflediklerini ifade etti.
BİYOTEKNOLOJİK ÜRÜNLERDE YERLİ ÜRETİMİ
Türkiye’nin “sağlıkta tüketen değil, üreten ülke” olmasını hedefleyen Sağlık Bakanlığı, biyoteknolojik ürünlerde yerli üretimi artıracak. Bu kapsamda plazma fraksinasyonu ile yerli plazma ürünleri üretimine de ağırlık verilecek. Kişiye özel kanser tedavisini öngören “ONCOGEN” projesi hayata geçirilecek.
ŞEHİR HASTANELERİ TAMAMLANACAK
Kamu-Özel Ortaklığı modeli ile inşa edilen şehir hastaneleri tamamlanarak, Türkiye genelinde olusturulacak 56 bin yatak kapasiteli şehir hastaneleri hizmete girecek. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü bünyesinde konuyla ilgili daire başkanlığı kurularak, projelerin kurumsal temelleri atıldı. Kullanılan altyapı ve inşaat teknolojileri, mimari tasarımları ve kampüs yerleşimiyle ilklere imza atılan bu projeler ile “Türkiye’nin değil, bölgenin en büyük sağlık eseri ” olarak tarihe geçmeye hazırlanılıyor. Bugüne kadar toplam 24 bin 477 yataklı 15 şehir hastanesi projesinin temeli atılırken, başta Ankara ve Mersin olmak üzere birçok bölgede inşaat teslimi noktasında geri sayım başladı.
KANSER HARİTASI ÇIKARILACAK
Bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhise yönelik taramalar yaygınlaştırılacak. Asbest ve radon gibi kanser hastalığının önemli risk faktörlerine yönelik haritalandırma yapılması planlanıyor. Bütün illeri kapsayan aktif bir kanser kayıt sistemi oluşturulacak.