Sağlık Hizmetleri Göz Ardı Edilemez

0
27
OHSAD Genel Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat

Medikaltürk Dergisi Mart 2017 sayısında OHSAD Genel Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat ve Milliyetçi Hekimler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Orhan Gedikli’nin görüşlerine yer verdi.

Gelişen hastane ve hasta memnuniyetinin arttığı, hastanelerin durumunun anlatıldığı sohbette Milliyetçi Hekimler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Orhan Gedikli ile Özel Hastaneler Derneği Genel Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat, doktorlarımızdan sonra hastanelerimizi de yabancı sermayeye kaptırmakta olduklarını öne sürdü.

Hekimler Derneği, vatandaşı sağlık konularında bilgilendirecek konferanslara devam ediyor. Özellikle sağlık konularında önemli konu başlıklarını gündeme taşıyan Milliyetçi Hekimler Derneğinin bu haftaki konuğu, OHSAD Genel Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat’tı.

Gedikli ve Bahat, hastane ve hasta memnuniyetinin giderek arttığını, rekabet ve lisans kısıtlamasının sektörde konsolidasyonu geliştirdiğini belirterek araştıran ve konularında uzman olan doktorlarımızı yurt dışına kaptırmamızın ardından sağlık sektörünün yabancı yatırımcıların eline geçtiğini öne sürdü ve özel hastanelerin durumun şöyle özetledi:

• Ülkemizde sağlık hizmeti düşük maliyetle ve yüksek hasta memnuniyetini yakalama başarısını göstermiştir. Bu başarıda kamu hizmetlerinin yayında özel sağlık hizmetlerinin de katkısı göz ardı edilmeyecek kadar fazladır.

• 2008’de yeni lisans verilmesinin durdurulmasıyla, küçük klinikler birleşme yoluna gitmiş, yatırımcı desteği alarak kurumsallaşmaya başlamıştır. Bu süreçteki maliyetler ve çalışma oranlarına bakıldığında azami gayretle sunulan sağlık hizmeti maddi olarak karşılığını alamamaktadır. Güncellenmeyen SUT ödeme fiyatları nedeniyle nitelikli işlemlerde ücret farkı talep etme zorunluluğu doğurmuştur. Yüzde 200’lük fiyat farkı dahi nitelikli işlemlerdeki maliyeti karşılayamamaktadır.

• Rekabet ve lisans kısıtlaması sektörde konsolidasyonu getirmiştir. Bu konsolidasyonların süreçlerinin kürekli uzaması ise işletmecileri yabancı yatırımcı ortaklıklarına mecbur bırakmaktadır. Ülkemizin kendi öz değerleriyle karşılanan özel sağlık hizmeti bu nedenle yabancı yatırımcıların kontrolüne geçmeye başlamıştır. Bu da Milli Ekonomimize cüzi katkının yayında ortaya çıkan maddi değerin yırt dışına çıkışına sebep olmaktadır.

• Sektörün ekonomik yapısı nominal olarak artan maliyetler ve sabit kalan gelirle belirlenmektedir. Bu makasın açılması ise işletmecinin hizmetinin sürekliliğini riske atmaktadır.

OHSAD Genel Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat