Perşembe
Nisan, 25
Ana SayfaHaberlerSağlıkta Şiddet ve Malpraktis Yasası Mecliste Kabul Edildi - 16 Mayıs 2022

Sağlıkta Şiddet ve Malpraktis Yasası Mecliste Kabul Edildi – 16 Mayıs 2022

Sağlık sektörünün uzun süredir gündeminde olan ve halkımızın da hassasiyetle takip ettiği “Sağlıkta Şiddet Yasası” TBMM Genel Kurulunda görüşüldü. 12 Mayıs 2022 tarihinde yapılan TBMM görüşmelerinde sağlık çalışanlarına yönelik kasten yaralama suçlarında tutuklu yargılamayı sağlayan, sağlıkta kamu hizmetini engelleme suçunu ise daha ağır cezaya çarptıran kanun maddesi kabul edildi. Düzenleme ile failin ceza indirimi amacıyla duruşmada kılık kıyafetine özen göstermesi, takım elbise giymesi, kravat takması gibi şekli tutum ve davranışlarını iyi hal indirimi nedeni de sayılmayacak.

Ayrıca aynı kanun metni içerisinde sağlık çalışanlarına açılan ve yaygın şekilde haksızlıklara neden olan malpraktis davaları da yer aldı. TBMM tarafından konuya ilişkin kasıt olmadığı sürece tazminatı devletin üstlenmesini sağlayan kanun maddesi de kabul edildi.

Meclis görüşmelerinin Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA hekimler başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının ve halkımızın yakından takip ettiği bu konuda “Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Hayırlı olsun. Sayın Cumhurbaşkanımızın 14 Mart’taki iradeleriyle başlayan, sağlık çalışanlarını şiddetten, malpraktis davalarında yaşanan haksızlıklardan yeni kanuni düzenlemelerle korumayı amaçlayan süreç, Mecliste tecelli eden milli iradede karşılığını bulmuştur.” şeklinde değerlendirme yaptı.

Sağlık çalışanlarına yönelik, bu olumlu düzenleme için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin KOCA’ya ve Adalet Bakanımız Sayın Bekir BOZDAĞ’a ve TBMM üyesi milletvekillerine çok teşekkür ediyoruz.

Söz konusu kanunun uygulanmasında, sağlık hizmetinin sağlık hizmet sunucusundan bağımsız olarak bir kamu hizmeti olması göz önünde bulundurularak, özel sağlık sektöründe çalışan hekimlerimize yönelik malpraktis davalarında da, Türkiye Sigortalar Birliği ile kamunun katkı sağlayacağı bir düzenleme yapılmasını diliyoruz.

OHSAD Yönetim Kurulu