Pazar
Şubat, 25
Ana SayfaHaberlerSGK - Özel Sağlık Sektörü "Meme Kanseri Tarama ve Erken Teşhis Programı...

SGK – Özel Sağlık Sektörü “Meme Kanseri Tarama ve Erken Teşhis Programı Projesi” Duyurusu

Değerli Üyelerimiz;

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından özel sağlık sektörü ile işbirliği içinde yürütülmesi planlanan “Meme Kanseri Tarama ve Erken Teşhis Programı Projesi” ile ilgili detaylar aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Projeye katılarak destek vermek isteyen üyelerimizin 0212 247 07 00 no’lu telefondan OHSAD’a ulaşmalarını önemle rica ederiz.

Bilgilerinize,

OHSAD

—–

MEME KANSERİ TARAMA VE ERKEN TEŞHİS PROGRAMI PROJESİ

Meme Kanseri Tarama ve Erken Teşhis Programı Projesinin amacı, 40 yaş üzerindeki kadınların meme kanseri açısından taranması yoluyla meme kanseri olan hastaların erken evrede iken yakalanması ile hastalığa bağlı mortalite ve morbiditenin azaltılması ve hastalıkla ilgili farkındalık oluşturmaktır.

Bu proje kapsamında OHSAD ve Özel Hastaneler Platformu Derneği ve üyelerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun beklentileri şunlardır.

1. Genel Sağlık Sigortası Kapsamında prim borçlarından dolayı sağlık hizmetinden yararlanamayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 930 bin civarında 40 yaş üstü kadınla ilgili olarak,

Onların başvuruları durumunda;
- Meme muayenesi
- Mamografi
- USG
- MR
- Biyopsi

gibi teşhise yönelik tıbbi işlemlerin tarafınızca sağlanmasıdır. Gönüllü hastanelerden öncelikli beklenen son bir yıl içinde mamografisi yapılmamış ve yaşı kırkın üstünde olan başvuru sahiplerine bilateral mamografinin ücretsiz bir şekilde sağlanmasıdır.

2. GSS kapsamında olmayan ancak temel işlemlerden sonra daha ileri işlemler gerektiren ya da mamografi sonuçları ile şüpheli olduğu düşünülen olguların ise hastanenin sahip olduğu tıbbi imkânların ölçüsünde kesin teşhisin sağlanması beklenmektedir.

3. Ayrıca proje kapsamında meme kanseri ile ilgili farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları planlandığından bu kapsamda hazırlanan materyallerin sergilenmesi ve dağıtımı için işbirliği talep edilmektedir.

4. Proje kapsamında GSS kapsamında olmayan ve başvuru yapmış hastaların tıbbi bilgilerinin SGK tarafından oluşturulacak veri tabanına kaydının sağlanması gerekmektedir.

5. Yapılacak başvuruların 2015 yılı sonuna kadar karşılanması gerekmektedir.

6. Projenin sosyal sorumluluk kapsamında değerlendirilerek uygulanabilmesi için özel proje içerisinde yer alacak gönüllü özel hastaneler adına OHSAD ve Özel Hastaneler Platformu Derneği ile işbirliği protokolü imzalanacaktır.

Projenin ana hedefi, sağlık güvencesinden çeşitli sebeplerle faydalanamayan kadınlarımızın herhangi bir ödeme endişesi içinde olmadan erken teşhis ile sağlıklı yaşamaya devam etme şansı yakalayabilmeleri için destek olmaktır.