Perşembe
Temmuz, 25
Ana SayfaHaberlerBasında OHSADSözcü - Devlet Özel Hastanelere El Koysun - 26.03.2020

Sözcü – Devlet Özel Hastanelere El Koysun – 26.03.2020

 

DEVLET ÖZEL HASTANELERE EL KOYSUN 

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat, sağlık sektöründeki sıkıntıyı şöyle anlattı:”Özel hastaneler pandemi (salgın) hastanesi ilan edildi Ciromuz yüzde 80 azaldı. SGK pandemi hastası için bize günlük 42 lira ödüyor.” “Bizde doktorun giydiği, bir tulum 65 lira. Yükü bizden alsınlar. Devlet, özel hastanelere salgın bitene kadar, 3-4 aylığına el koysun.”

ÖZEL HASTANELER DERNEĞİ’NDEN KORONAVİRÜS ÇAĞRISI:

557 özel hastaneye devlet acil el koysun

ÖZEL Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat, devlete radikal bir öneride bulundu. Bahat ‘Benim özel hastaneler adına bir teklifim var; bizim hastanelerimizdeki personel ve hastane maliyetlerimizi ödesinler, hastanelerimizi istedikleri kadar kullansınlar. Hiçbir şey istemiyoruz” dedi. 

KAMU BAŞA ÇIKAMAZ

Dr. Bahat şöyle konuştu: 557 tane özel hastane var. 300 bin insan çalışıyor. Sağlık hizmetinin yüzde 25’ini özel hastaneler veriyor. Yoğun bakım yataklarının yüzde 40’ı özelde. Kamu hastaneleri bu yükle mücadele edemez. Özel hastanelerin pandemi halinde hasta kabul edip etmeyeceğine Sağlık Bakanlığı karar veriyor. Bunun için belli hastaneleri ayırabilir ya da bütün hastaneleri kullanabilir. Türkiye’de bütün hastanelerin kullanılması kararı verildi. Tüm hastaneler pandemi hastanesi kabul edildi ama koronavirüs çok hızlı bulaşıyor. Bunun ekonomik ve yaşamsal boyutları ciddi. Ciromuz ve hastamız yüzde 80 azaldı. Yabancı hastamız kalmadı. 1 ‘e aldığımız malzemeleri 5’e almaya başladık, stoklar bitti. Yine sesimizi çıkarmadan hastalarımıza bakmaya devam ettik. Bir pandemi hastası izolasyon odasına alındığında sigorta bize günlük 42 TL veriyor. Hastanın yanma girdiğimiz tulumu biz 65 liraya alıyoruz. Eğer tablo böyle devam ederse 2 ay sonra parayla da özel hastane bulmak çok zor olacak