Perşembe
Temmuz, 25
Ana SayfaHaberlerBasında OHSADTGRT Haber - "Hedef 5 Yılda 10 Milyar Dolar İhracat" - 1...

TGRT Haber – “Hedef 5 Yılda 10 Milyar Dolar İhracat” – 1 Aralık 2021

Türkiye sağlık ihracatında hedef büyüttü. Özel hastaneler ve sağlık kuruluşları Derneği yönetim Kurulu Başkanı Reşat BAHAT Türkiye’nin sağlık hizmeti sarf malzeme ve yazılım ihracatında beş yılda 10 milyar dolarlık hedefe ulaşabileceğini belirtti.

Türkiye pandemide sağlık sisteminin güçlü olduğunu ispat etti. Sektör tıbbi yazılım ve sarf malzemesi üretiminde de önemli bir yere ulaştı hedef ise bunu aşı ve ilaç ihracatı yaparak daha da ileriye taşımak. Türkiye’ye hizmet ihracatında özel hastanelerle iki buçuk milyar dolardan fazla bir sağlık turizminin elde eden bir ülke buradaki ihracatını sadece bununla sınırlı var bırakmadı yazılım ihracatını dönüştürdü. Bu ihracatını tıbbi malzeme ve sarf malzemesi ihracatını dönüştürüldü. Bilişim ilaç ve aşı ihracatına da dönüştürecek.

Antalya’da Sağlık Bilişim ve teknolojileri Konferansı gerçekleştirildi konferansa katılan Özel hastaneler ve Sağlık kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Reşat BAHAT Türkiye’nin sağlık hizmeti sarf malzeme ve yazılım ihracatında beş yılda 10 milyar dolarlık hedefe ulaşabileceğini belirtti. BAHAT ‘’Türkiye’nin özellikle sağlık yazılımların da çok ilerde olduğunu belirtti. Sarf malzemesi ve yine yazılımları ihracatında çok kısa sürede önümüzdeki beş yılda 10 milyar dolar gibi dev bir hedefi oluşabileceğini düşünüyorum özellikle sağlık yazılımların da Türkiye’nin çok ilerde olduğunu herkesin bilmesini istiyorum’’ dedi.