Pazartesi
Nisan, 22
Ana SayfaHaberlerBasında OHSADTGRT, Reşat Bahat’ın Görüşlerine Yer Verdi

TGRT, Reşat Bahat’ın Görüşlerine Yer Verdi

TGRT’de yapılan yoğun bakım yataklarına ilişkin haberde OHSAD Genel Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat’ın görüşlerine yer verildi.

Dondurucu soğuklar nedeni ile yoğun bakım servislerinde yer bulmakta güçlük çekildiğinin ve özellikle enfeksiyon bölümünde yatan hasta sayısı fazlalaştığının belirtildiği haberde OHSAD Başkanı Reşat Bahat, “Son zamanlarda ciddi bir salgın var, o nedenle yoğun bakımlarda yer yok. Kamu hastanelerindeki, özel hastanelerdeki acil hastalar olsun yoğun bakım yatağı bulmakta ciddi zorluk çekiyorlar. Astımlı hastalar ya da koah hastaları en ufak bir grip salgınında yoğun bakımlık hale gelebiliyor. Bir de özellikle enfeksiyon başka alanları tetikliyor ve yoğun bakım artışına neden oluyor ” dedi.

İstanbul’da kamu hastanelerinde yaklaşık 1400, özel hastanelerde 2400, üniversite hastanelerinde ise 300 yoğun bakım yatağı olduğunun ancak kış mevsimindeki hastalıklar sebebi ile boş yatak bulmakta yaza göre zorluk çekildiğinin ifade edildiği haberde OHSAD Başkanı Reşat Bahat’ın yaşanan sıkıntıların yanlış planlamadan kaynaklandığı görüşüne yer verildi: “Planlama Ocak ayına göre yapılır, Ağustos ayında boş kalacak yataklara göre yapılmaz. Oradaki bir hesap hatasının mutlaka etkisinin olduğunu düşünüyoruz. Her zaman yazın ve kışın yoğun bakım yatakları için ihtiyaçlar farklı olacak. Hesabı Ağustosa göre yapmamakta büyük fayda var.”

Haberde, OECD ülkelerinde 10000 kişi için 30 yoğun bakım yatağı var, Türkiye’de ise bu rakam 10000 kişi için 15 yatak… Uzmanlara göre kışın yaşanan bu sıkıntının çözümü iyi planlamada ifadeleri yer alırken Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise yoğun bakım servislerindeki yatak sayısının yeterli olduğunu açıkladı: “Yoğun bakım yataklarının da zaman zaman uygunsuz kullanımı ile karşı karşıyayız.”