Cumartesi
Temmuz, 13
Ana SayfaHaberlerBasında OHSADTicaret Gazetesi - Dünyada Hekimlere Talep Patlaması Var - 12 Mart 2022

Ticaret Gazetesi – Dünyada Hekimlere Talep Patlaması Var – 12 Mart 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtdışına gitmek zorunda kalan veya özel sektöre geçen hekimler için “Gidiyorlarsa gitsinler” şeklindeki sözlerinin yankıları sürerken 23-27 Mart tarihlerinde gerçekleşecek OHSAD Kurultayı için hazırlıklarını sürdüren Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği’nden açıklama geldi. Dernek Başkanı Dr. Reşat Bahat, özel sektöre geçen ya da yurtdışına çıkan hekimlerin kendilerini Türkiye’de güvende görmek istediklerini belirterek, “Cumhurbaşkanımızın serzenişini de anlıyorum. Etrafımız ateş çemberi, Covid ile savaşıyoruz. Tüm bunlar yaşanırken yurtdışına giden hekim arkadaşlarımıza tepki gösteriyor olabilir. Bunda beklentilerinin karşılanmamış olması mutlaka sebeptir. Ancak bütün sağlıkçılarımız 2 yıldır Covid’le savaşıyorlar. Hekimler özlük haklarında, mali yapılarında, malpraktis davalarında kendilerini güvende görmek istiyorlar. Var olan sınırlı kaynakları iyi kullanmak, doktorlarımızı motive etmek değerli. Ben umuyorum ki, Sayın Cumhurbaşkanımız 14 Mart itibariyle problemlerin çözümüne iradesiyle katkı sağlayacak, diye konuştu.

Yaklaşan Kurultayın en önemli başlıklarından birinin de “Sağlık insan Kaynaklarında Yeni Politikalar ” olduğunu belirten Bahat özetle şunları kaydetti:

Hekim olarak üzüldük

“Cumhurbaşkanımızın hekimlere yönelik konuşması bir hekim olarak da, sektör olarak da bizi üzdü. Cumhurbaşkanımızın eksik bilgilendirilmiş olabileceğini düşünüyorum.2012 yılında Türkiye’de özel sektörde 21 bin 252’si uzman olan 26 bin 499 doktor varken, 2021 yılında Türkiye’de özel sektörde 27 bin 436’sı uzman olan 30 bin 683 doktor var. Bizim uzman artışımız yüzde 25,toplamdaki artışımız 10 yılda yüzde 12. Sağlık Bakanlığı’nda 2012 yılında 73 bin 663 doktor varken, bu sayı 2021 yılındal04 bin 158 doktor… Sağlık Bakanlığımızın da doktor artışı 10 yılda yüzde 41.Üniversitelerimizin de 10 yılda doktor artışı yüzde 35. Toplam doktor sayılarına baktığımızda özel sektör yüzde 12 artarken kamudaki doktor oranı yüzde 40 artmış.

Mezunlar nerede?

Türkiye’de 2012 yılında 129 bin doktor varken, 2021’de 171 bin doktor var. 10 yılda yaklaşık 42 bin doktor artışı yaşanmış. Her yıl en az 10 bin doktor mezun verdiğimize göre 10 yıldır artışın en az 100 bin olması gerekiyordu. 10 yılda 20 bin doktor ölümü ya da emekli olmuş olabileceğini düşürseniz doktor artışının bugün itibariyle 80 bin olması gerekirdi. Ama 42 binlik bir artış olmuş. Bu kişiler nerede? Türkiye’deler ise neden doktorluk yapmıyorlar, bunun üzerine durulması lazım. Son 1 yıl içinde 5 binden fazla doktorun yurtdışına gittiğini 5 bine yakın doktorun da muayenehane açtığını duyuyoruz. Kesin rakamlar Sağlık Bakanlığında var. Bir doktorun muayenehane açmasından daha doğal bir şey olabilir mi?

Biz kafamıza göre doktor almıyoruz

Biz özel hastaneler 2008’den bu yana, kafamıza göre doktor almıyoruz. Ayrıca özel sektörde Sağlık Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Reşat Bahat Bakanlığı’nın yatak, tıbbi cihaz, doktor, hastane bölümü planlaması var. Burada hekim arkadaşlar özel hastanelerde iş bulamayınca ya muayenehane açtılar ya da yurtdışına gitmeyi tercih ettiler.