Çarşamba
Mayıs, 22
Ana SayfaManşetTokat'ta Gerçekleşen Elim Olay Hakkında Açıklama

Tokat’ta Gerçekleşen Elim Olay Hakkında Açıklama

Tokat’ta özel bir hastanenin yoğun bakım servisinde suç teşkil eden, insanlık dışı olaylara ilişkin görüntüler bizleri derinden üzmüştür. Hastane yönetimi tarafından yapılan açıklamalardan olaya ilişkin gerekli süreçlerin yürütüldüğü, ilgili çalışanların iş akitlerinin feshedildiği ve olaya ilişkin yasal süreçlerin devam ettiği anlaşılmaktadır. Gerek bu olayda gerekse bir süre önce İstanbulda faaliyet gösteren özel bir hastanede yaşanan benzeri bir olayda hastane yönetimlerinin gereken yasal girişimleri başlatmasına rağmen sözkonusu görüntülerin aylar sonra basına servis edilmesi düşündürücüdür.

Konuyla ilgili Bakanlığımız da hızlıca olaya müdahil olarak gerekli soruşturma süreçlerini başlatmıştır. Kötü niyetli bazı çalışanların hastalara insanlık dışı muameleleri nedeniyle başlatılan bu soruşturma halen devam ederken Bakanlığımız tarafından hastanemize kapatma cezası uygulanmıştır. Bu durum suçun şahsiliği presibine aykırıdır. Tokat ilindeki tek özel hastane olan bu hastanemizden hizmet alan hastaları ve hastane çalışanlarını mağdur etmektedir.

Bakanlığımızın kötü niyetli birtakım kişilerin sebep olduğu bu mağduriyeti hızlıca gidereceğine inanıyor, hastanemizin kapatma kararını gözden geçirmesini umuyoruz.

Ayrıca kamu,özel, üniversite hastanesi ayrımına bakılmaksızın vatandaşımıza fedakar bir şekilde sağlık hizmeti sunan tüm hastanelerde benzeri olayların yaşanmaması, yaşanması halinde de faillerin en ağır şekilde cezalandırılması için Bakanlığımızın uygulamaya geçireceği tüm yasal düzenlemeleri desteklediğimizi de bildirmek isteriz.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği
Yönetim Kurulu