Salı
Haziran, 18
Ana SayfaHaberlerMedyadan HaberlerTürkiye Gazetesi - Sağlıkta Örtülü veya Açık Reklam Yapılmayacak - 30 Temmuz...

Türkiye Gazetesi – Sağlıkta Örtülü veya Açık Reklam Yapılmayacak – 30 Temmuz 2023

Sağlıkta Örtülü veya Açık Reklam Yapılmayacak

Sağlık Hizmetlerine yönelik tanıtıcı ve bilgilendirici reklam faaliyetlerine sıkı denetim geliyor. Resmi Gazete’de yayımlanan “Sağlık Hizmetlerinde Tanıtım ve Bilgilendirme Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik” ile sağlık alanındaki reklamlar mercek altına alınıyor. Buna göre, sağlık hizmetlerinin tanıtımında örtülü veya açık reklam yapılmayacak. Sağlık hizmetleri sunumu ile ilgili bilgilendirmeler, sadece o konuda hukuken yetkili olan sağlık meslek mensupları tarafından yapılabilecek.

Tanıtım ve bilgilendirmelerde doğruluğu bilimsel ve klinik olarak ispatlanmamış tıbbi ve tedavi yöntemleri hakkında açıklamalara yer verilemeyecek. Söz konusu hizmetlerin, hastalıkları tedavi ettiği veya tedaviye yardımcı olduğuna dair ifadeler kullanılamayacak. Reklamlar, hastaları sağlık meslek mensubuna ve sağlı kuruluşuna doğrudan veya dolaylı  biçimde yönlendirecek içerikte olmayacak. Organ ve doku nakline ilişkin reklam, tanıtım ve benzeri etkinlikler yapılamayacak.

Tanıtımlarda kullanılacak videolarda, makyaj gibi kamuoyunu yanıltıcı uygulamalara yer verilmeyecek. Görsel içerikleri üzerinde sonradan teknolojik değişiklik veya düzeltme uygulanmayacak. Görsel içeriklerde işlem tarihi ve görselin görüntülendiği tarihin belirtilmesi zorunlu olacak. Paylaşılan görsel içerikler; yazılı görsel ve dijital mecralarda sponsorlu veya ücret karşılığında yayınlatılamayacak.

Faaliyet Durdurma ve Para Cezası

Sağlık hizmeti sunumunda yetkili olan hekim veya diş hekimlerine kurallara uymadıkları taktirde 1.000 liraya kadar para cezası verilebilecek. Sağlık tesisi ile sağlık turizmi tesisi ve aracı kuruluşların uyarılara rağmen kurallara aykırı tanıtım ve bilgilendirme yapmaları halinde ise üç gün faaliyetleri durdurulacak. Sosyal paylaşım ve internet siteleri üzerinden yapılan sağlıkla ilgili tanıtım ve bilgilendirmelerde insan sağlığını tehlikeye düşüren, tanı ve tedavi sürecini olumsuz etkileyenler hakkında içeriklerinin erişime engellenmesi için suç duyurusunda bulunulacak. Organ naklinin yapıldığı merkezlerde hükümlere aykırı tanıtım ve bilgilendirme yapılması halinde, merkezin kadavra organ dağıtımı üç ay süreyle durdurulacak. Tekrar edilmesi durumunda üç ay süreyle faaliyet izni iptal edilecek.

Kaynak: Türkiye Gazetesi