Türkiye İle Katar Arasında İşbirliği Anlaşmaları

0
44
Türkiye İle Katar Arasında İşbirliği Anlaşmaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Es-Sani başkanlıklarında, “Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite (YSK) 2. Toplantısı” yapıldı.

Toplantıda Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve Katar Dışişleri Bakanı Sheikh Mohammed bin AbdulRahman bin Jassim Al Thani tarafından “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Katar Devleti Hükümeti Arasında Sağlık Ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Mutabakat Zaptı; Sağlık Bilgi Sistemleri, Halk Sağlığı, Hastane Yönetimi, İlaç ve Tıbbi Cihaz, Sağlık Turizmi, Genetik ve Laboratuvar, Orhan ve Hücre Nakli, Sağlık Yatırımları, Personel Eğitimleri, Erken Uyarı Cevap Sistemi, Kitlesel Organizasyonlarda Sağlık Hizmeti, Ortak İnsani Yardım Projeleri ve Uluslararası Organizasyonlarda birlikte çalışma konularını içeriyor.

İki ülke arasında sağlığın yanı sıra eğitim, maliye, bilgi, iletişim, gençlik, spor, kültür, gümrük ve tarım gibi alanlarda mutabakat zaptı, anlaşma, eylem planları ve ortak bildiri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim Hamad Al-Sani’nin huzurunda imzalandı.