Cumartesi
Temmuz, 13
Ana SayfaHaberlerMedyadan HaberlerTürkiye - Türk Dünyası Acil Medikal Kurtarma Birimi Kuruyoruz - 17 Ağustos...

Türkiye – Türk Dünyası Acil Medikal Kurtarma Birimi Kuruyoruz – 17 Ağustos 2023

Fahrettin Koca, Özbekistan’da yapılan Türkiye-Özbekistan 2. Sağlık İş Forumu açılışına katıldı. Bakan Koca, açılışın ardından forum alanında açılan stantları ziyaret etti

Sağlık Bakanı Koca: : Türk Dünyası Acil Medikal Kurtarma Birimi kuruyoruz

Özbekistan’da yapılan Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısı ve Türkiye-Özbekistan 2. Sağlık İş Forumu açılışının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, UMKE Medikal Kurtarmayı Türki devletlere de taşımak üzere ‘Türk Dünyası Acil Medikal Kurtarma Birimi’ adı altında adım attıklarını vurguladı. Bakan Koca ayrıca her ülkeden temsilcilerin katıldığı Türk Dünyası Acil Medikal Kurtarma Birimi’nin ilk eğitimlerinin UMKE’nin Urla’daki tesislerinde yapılacağını ifade etti.

Koca, forumda bine yakın katılımcının yer aldığını aktararak, bundan sonraki dönemde iş birliklerinin sürmesi için görüşmelerin devam edeceğini söyledi. Sağlık turizminin önemine değinen Koca, şu değerlendirmelerde bulundu: “Sağlık turizminde son dönemde Türkiye, merkez olmaya başladı. Sağlık turizminin yoğunlaştığı dünyada üçüncü ülke olmaya doğru gidiyoruz. Yoğun bir ilgi olduğunu biliyoruz. ‘Health Türkiye’ markasını da her geçen gün farklılaştırarak, sağlık turizmiyle ilgili Türkiye’nin daha önde bir pay almasını sağlamak istiyoruz. Bunun tanıtımını da burada yapmış olduk. ‘Health Türkiye’ markasıyla hem kamu hem üniversitelerimiz hem özel sektörün bu anlamda yer aldığı, portalda hepsinin bulunduğu, ulaşımın kolay olduğu bir sistemden bahsediyoruz. Önümüzdeki süreç, özellikle hedefi ediğimiz bazı ülkelerde bu tanıtımları yoğunlaştıracağımız bir dönem olacak.”