Cumartesi
Haziran, 15
Ana SayfaManşetYabancı Uyruklu Kişilere Covid-19 Aşı Uygulaması

Yabancı Uyruklu Kişilere Covid-19 Aşı Uygulaması

Sağlık Bakanlığı’nın ülkemizde ikamet etmeyen ve oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilere, talep etmeleri halinde Covid-19 aşısı uygulanıp uygulanmayacağı ve ücret alınıp alınmayacağı ile ilgili yazısı aşağı yer almaktadır.

Sektörümüze önemle duyurulur.

Covid-19 Aşı Uygulaması İle İlgili Yazı

 

Sayı : E-54718026
Konu : COVID-19 Aşı Uygulaması Hakkında

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

………………………………………………………………………………….

Ülkemizde ikamet etmeyen ve oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilere, talep etmeleri halinde COVID-19 aşısı uygulanıp uygulanmayacağı ve ücret alınıp alınmayacağı hakkında görüş talebinde bulunduğunuz ilgide kayıtlı yazınız incelenmiştir.

COVID-19 pandemisi nedeniyle ülkemizde alınan önlemler ve yaygın aşılama programları sayesinde vaka sayılarının kontrol altında tutulmaya çalışılmaktadır. Halk sağlığının korunması ve toplumsal bağışıklık açısından aşısız bireylerin toplum içerisinde bulunması ciddi risk oluşturmaktadır. Bu yüzden aşı talep eden kişilerin aşıya erişiminin sağlanması önem arz etmektedir. Bu nedenle ülkemizde ikamet etmeyen ve oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilere;

-Aşı uygulanması esnasında sağlık kuruluşları tarafından Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi Ek-2A listesinde bulunan S100041 kodu altında uygulama ücreti alınacak olup ayrıca aşı bedeli alınmayacaktır.

-Sağlık İl Müdürlüklerinde görevli HSYS il yöneticileri tarafından yetki verilmiş kişilerin gözetiminde, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış sağlık kuruluşlarında yapılabilecektir.  Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Prof. Dr. Ahmet TEKİN
Bakan a.
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü